درمان تپش قلب با داروی گیاهی

درمان تپش قلب با داروی گیاهی

تپش قلب بیشتر از آن چیزی است که فکر می کنید، شایع است. اغلب شب ها درست قبل از خواب یا بعد از دوره های اضطرابی به سراغ شخص می آیند و یک احساس ناخوشایند را در فرد به وجود می آورد. درمان ‌های مؤثر زیادی برای این عارضه وجود ندارد و به دلیل ماهیت تصادفی و غیرقابل پیش‌بینی‌، ردیابی آن‌ ها دشوار است. تپش قلب یک علامت است نه یک بیماری و دلایل مختلفی برای آن وجود دارد. این امر یافتن یک درمان موثر را کمی چالش برانگیز می کند.

خوشبختانه، گیاهان بسیار خوبی در دسترس هستند که می توانند به رفع این علامت و در برخی موارد، علت اصلی تپش قلب کمک کنند. در این مطلب، در مورد برخی از گیاهانی که می توانید در برنامه روزانه خود بگنجانید تا برای همیشه از شر تپش قلب خلاص شوید و همچنین داروی نجابل صحبت می کنیم. با ما همراه باشید.

درمان گیاهی تپش قلب

در دنیای پزشکی، تپش قلب اغلب به عنوان دیس ریتمی قلبی شناخته می شود و پری در گلو، ضربان قلب تند، اضطراب و بیخوابی از علائم شایع آن می باشد. در بیشتر موارد، یک علت زمینه‌ ای قابل ردیابی برای تپش قلب وجود دارد که معمولاً نشانه ‌ای از بیماری جدی قلبی نیست. با این حال، در برخی موارد، می تواند نشان دهنده بیماری جدی قلبی عروقی باشد. اگر تپش قلب را تجربه می کنید، ایده خوبی است که توسط پزشک بررسی شود و در کنار آن می توانید از درمان گیاهی استفاده نمایید.

دلایل مختلفی برای تپش قلب وجود دارد. استفاده موثر از گیاهان برای درمان آن به شناسایی علت و رسیدگی مستقیم به آن بستگی دارد. با این حال، تشخیص علت واقعی اغلب دشوار است، و حتی در صورت وجود آن، درمان علت زمینه ای (به عنوان مثال بیماری آپنه انسدادی خواب) دشوار است. رویکردهای گیاهی در درجه اول بر تثبیت جریان های الکتریکی قلب تمرکز دارند و به عوامل ایجاد کننده مانند تحریک بیش از حد سیستم عصبی می پردازند. مدیریت ثانویه علل غیرمستقیم مانند درمان اختلالات متابولیک مانند دیابت انجام می شود.

هر سوالی دارید از ما بپرسید!

درمان گیاهی تپش قلب

گیاهان مفید برای تپش قلب

تا زمانی که علت خاصی برای تپش قلب (مانند اضطراب) کشف نشود، درمان اغلب غیر قابل اعتماد است. پزشکان ممکن است از داروهایی مانند مسدود کننده های بتا یا مسدود کننده های کانال کلسیم برای کنترل ریتم قلب استفاده کنند. در بیماران قلبی، داروهایی که بر روی غده سینوسی و کنترل ریتم قلب اثر می‌گذارند، معمولاً دیگوکسین یا یک آلکالوئید مشابه استفاده می‌شوند. در برخی موارد، پزشک از چیزی به نام ابلیشن کاتتر استفاده می کند. علاوه بر این داروها، گیاهانی برای این عارضه مورد استفاده قرار می گیرند که عبارتند از:

  1. بادرنجبویه: عصاره برگ بادرنجبویه برای تقویت قلب و کاهش استرس، بی قراری و تحریک پذیری مورد استفاده قرار می گیرد. مصرف این داروی گیاهی ضد استرس به شکل قابل توجهی دفعات حملات و اضطراب ناشی از عوامل روانی را در بیماران مبتلا به تپش قلب خوش خیم کاهش می دهد. گیاه بادرنجبویه گردش خون را در عروق قلبی بهبود می بخشد. نقص در گردش جریان خون با درد قفسه سینه همراه می باشد و به عنوان آنژین شناخته می شود که اغلب ناشی از استرس و فعالیت های بدنی بالا است.
  2. زالزالک: زالزالک برای درمان تصلب شرایین (سخت شدن شریان ها)، کلسترول بالا، نارسایی احتقانی قلب مفید است و معمولاً پس از حمله قلبی برای جلوگیری از آسیب بیشتر به بافت قلب استفاده می شود. ریتم ناکارآمد قلب را تنظیم می کند، از شریان ها در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت می کند، تولید کلاژن را در طول فیبروز تثبیت می کند، نیروی انقباضی قلب را بهبود می بخشد و فشار خون را کاهش می دهد.
  3. به لیمو: این گیاه به صورت دمنوش و چای میل می شود و اغلب بر کاهش تپش قلب و علائم نارسایی قلبی تاثیر می گذارد. از به‌ لیمو در درمان سوء هاضمه و نفخ، دردهای عصبی و همچنین علائم سرماخوردگی نیز استفاده می‌ شود و به ایجاد آرامش کمک می کند. لازم به ذکر است که این گیاه طبع گرمی داشته و در زنان باردار منع مصرف دارد.
  4. ریشه زنجبیل: ریشه زنجبیل که به طور سنتی به عنوان داروی چینی و اندونزیایی استفاده می شود، برای مدت طولانی برای درمان بیماری های مختلف قلبی استفاده می شود. مصرف روزانه زنجبیل می تواند به کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های جدی مانند فشار خون بالا و حتی سکته کمک کند. همچنین ثابت شده است که استفاده از ریشه زنجبیل از خطر حملات قلبی جلوگیری می کند و سطح کلسترول شما را کنترل می کند.
گیاهان مفید برای تپش قلب

درمان گیاهی تپش قلب عصبی

تپش قلب ناشی از اضطراب به گونه ایست که شخص احساس کوبش در قلب می‌کند. ضربان قلب می تواند در پاسخ به موقعیت های استرس زا افزایش یابد. همچنین ممکن است به دلیل یک اختلال اضطرابی (نگرانی بیش از حد یا مداوم) رخ دهد. در طول استرس، بدن هورمون ‌هایی ترشح می‌کند که باعث واکنش «جنگ یا گریز» می ‌شود. در این حالت ضربان قلب یک فرد ممکن است افزایش یابد و از 100 ضربه در دقیقه بیشتر شود.

از سمت دیگر، هنگامی که گیرنده ‌های عصبی در بدن دچار اختلاب می‌شوند، فعالیت درست سیستم عصبی مختل شده و تپش قلب ایجاد می گردد. علاوه بر این، آریتمی قلبی ناشی از فشار‌های روحی نیز مشکلات سیستم عصبی را تشدید می نماید. در این شرایط استفاده از گیاه بادرنجبویه به شما توصیه می شود. این گیاه را می توانید در قالب دمنوش و یا در صورت دسترسی، به شکل کپسول نجابل مصرف نمایید. این گیاه با تنظیم فشار خون، منجر به کاهش تپش قلب می گردد.

درمان گیاهی تپش قلب بالا

یکی از معجزات متعدد بدن انسان این است که حفره های فوقانی قلب در هماهنگی مطلق با حفره های تحتانی قلب می تپد. اما وقتی این حفره‌ها از ریتم خارج می‌شوند، باعث ایجاد یک وضعیت پزشکی به تپش قلب بالا می ‌شود. علائم ظاهری ریتم نامنظم قلب شامل تنگی نفس، تپش قلب و ضعف است. سایر علائم داخلی مانند لخته شدن خون در نهایت می تواند منجر به سکته شود. خوشبختانه، وقتی برخی از داروهای گیاهی باورنکردنی می توانند به طور طبیعی قلب را حمایت کنند، همیشه مجبور نیستید به داروهای شیمیایی روی بیاورید.

درمان گیاهی تپش قلب بالا یکی از بهترین راه های کنترل علائم بدون مصرف مواد شیمیایی می باشد که در صورت انتخاب صحیح گیاه، هیچگونه عوارض جانبی برای فرد ایجاد نمی نماید. لازم به ذکر است که، مصرف خود سرانه داروهای گیاهی برای رفع تپش یا آریتمی قلب توصیه نمی شود و بهتر است تحت نظر پزشک متخصص و مطابق با طب سنتی استفاده گردد.

درمان گیاهی تپش قلب و تنگی نفس

ارتباط نزدیکی بین سیستم تنفسی و قلب وجود دارد. قلب عضو اصلی سیستم قلبی عروقی است. خون و اکسیژن را در سراسر بدن تامین می کند و مواد مغذی مانند ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین ها و آنزیم ها را حمل می کند. وظیفه اصلی قلب حفظ فشار خون و ضربان قلب است. سبک زندگی، رژیم غذایی و عادات خواب نامناسب می تواند بر قلب تأثیر بگذارد و باعث بیماری قلبی شود. تپش قلب مطمئناً می تواند با تنگی نفس همراه باشد، یعنی این دو علامت با هم بدون وجود یک بیماری جدی همراه باشد. این معمولاً نشان می دهد که بی نظمی ریتم قلب قابل توجه است و ممکن است نیاز به ارزیابی جامع تر را نشان دهد.

هم درد قفسه سینه و هم تپش قلب می توانند علائم اضطراب یا استرس زیاد باشند. وقتی احساس اضطراب یا استرس می کنید، بدن شما آدرنالین بیشتری تولید می کند. آدرنالین هورمونی است که جریان خون و سرعت تنفس را افزایش می‌دهد و آدرنالین بیشتر می‌تواند ضربان قلب شما را سریع‌تر کند و منجر به درد قفسه سینه شود. اگرچه خوش خیم است، اما همچنان می تواند ناراحت کننده و نگران کننده باشد. اگر با استرس یا اضطراب دست و پنجه نرم می کنید، تنفس عمیق و مصرف داروهایی گیاهی همچون گل گاوزبان، بادرنجبویه، بابونه و بهار نارنج می تواند در کاهش علائم مفید باشد.

داروی گیاهی برای قلب درد

بسیاری از بیماران از مکمل های گیاهی برای درمان تپش قلب استفاده می کنند و اغلب ترکیبات گیاهی را با داروهای قلبی عروقی ترکیب می کنند. با این حال، پزشکان به طور قابل اعتماد سابقه مصرف گیاهی را از بیماران خود استخراج نمی کنند و ممکن است اثرات نامطلوب مکمل های گیاهی را نادیده بگیرند. اگرچه اغلب توسط بیماران بی ضرر در نظر گرفته می شود، مکمل های گیاهی ممکن است اثرات نامطلوب قلبی عروقی ناشی از یک عنصر گیاهی، یک آلاینده یا یک تداخل گیاه دارویی را ایجاد کنند. محرک های گیاهی، از جمله پرتقال تلخ، افدرا، کافئین، گوارانا، ماته، کولا، آرکا، لوبلیا، خات و غیره رایج ترین دسته از درمان های گیاهی برای بهبود اثرات قلبی عروقی هستند. با این حال، ده ها ماده گیاهی دیگر نیز با حوادث نامطلوب قلبی عروقی مرتبط هستند و عوارض جانبی شدیدی به جا می گذارند.

علاوه بر مواد ذکر شده، داروهای مورد استفاده در درمان گیاهی برای تپش قلب، ممکن است در مراحل مختلف تولید، آلوده شوند. آفت کش ها، فلزات سنگین، باکتری ها و عوامل دارویی در مکمل های گیاهی شناسایی شده اند. محصولات ظاهراً “گیاهی” که با داروهای ضد اشتها، داروهای ضد افسردگی، دیورتیک ها، مهارکننده های فسفودی استراز-5 همراه با سایر داروها تقلب شده اند، در سراسر آسیا و همچنین ایران شناسایی شده اند. همه این مواد تقلبی دارای اثرات بالقوه قلبی عروقی هستند. تداخلات گیاهی با انواع داروهای قلبی عروقی نیز ممکن است منجر به عوارض جانبی شود. ترکیبات گیاهی ممکن است باعث تداخلات فارماکوکینتیک و همچنین فارماکودینامیک گیاه دارویی شوند. بنابراین در مصرف این داروها باید دقت کافی اعمال شود.

داروی گیاهی نجابل که به صورت کپسول در دسترس عموم قرار گرفته است، عصاره بادرنجبویه بوده که در طب سنتی ایران بسیار سفارش شده است و پرطرفدار می باشد. ملیسا از خانواده نعناع بوده و تاثیر بسزایی بر سیستم عصبی دارد. مطالعات بالینی درمان تپش قلب با داروی گیاهی نجابل را تایید کرده و نشان می دهند که در رفع افسردگی، اضطراب، اختلالات گوارشی با منشاء عصبی و اسپاسم نقش داشته و اثرات آرام بخشی نیز دارد. ترکیبات موثر این دارو عبارتند از: رزمارینیک اسید، کافئیک اسید، هیدروکسی سینامیک اسید، فلاونوئیدهایی مانند لوتئولین که برای قلب درد مفید می باشد.

سبد خرید
پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن