درمان نفخ با داروی گیاهی

درمان نفخ با داروی گیاهی

به دنبال افزایش گزارشاتی که عنوان دارند نفخ، 20 الی 30 درصد افراد بزرگسال را تحت تاثیر قرار می دهد، درمان نفخ با داروی گیاهی پیشنهاد می شود و یک رویکرد نسبتا کارآمد می باشد. نفخ یا گاز معده چند عاملی و کاملاً شایع است و لزوماً به این معنی نیست که مشکلی در هضم وجود دارد. اما برای به حداقل رساندن نفخ معده و مشکلات ناشی از آن، اولین زمینه ای که باید روی آن تمرکز کرد، رژیم غذایی است. در ادامه این مطلب به درمان نفخ با داروی گیاهی پرداخته می شود.

عامل نفخ معده

تولید گاز یک فرآیند طبیعی است، اما در صورت تولید بیش از حد، ممکن است بعد از غذا ناراحت کننده و خجالت آور شود. نفخ معمولاً زمانی اتفاق می افتد که گاز بیش از حد در روده وجود داشته باشد و با هضم و تخمیر وعده ‌های غذایی توسط باکتری‌ها ایجاد شود. 2 عامل اصلی ایجاد کننده نفخ عبارتند از:

 1. تخمیر باکتریایی

روده بزرگ پر از باکتری ‌ها، مخمرها و قارچ‌ ها است که غذاهایی را که توسط روده کوچک هضم نمی‌ شوند، عمدتاً به اشکال مختلف کربوهیدرات ‌ها تجزیه می‌کنند. این باکتری ها به ویژه از کربوهیدرات های هضم نشده استفاده کرده و تخمیر منجر به تولید گاز شده و هیدروژن و متان خارج می شوند. لاکتوز یکی از رایج ترین منابع کربوهیدرات تولید کننده گاز است که بر افراد دارای “عدم تحمل لاکتوز”، تاثیر می گذارد. عدم تحمل لاکتوز به این معنی است که آنزیم لاکتاز مورد نیاز برای هضم کربوهیدرات را ندارند. به طور معمول، لاکتوز در محصولات لبنی یافت می شود. لوبیا دومین کربوهیدرات رایجی است که در تولید گاز نقش دارد.

 1. عادات و رژیم غذایی

رژیم غذایی و سایر عادات مانند جویدن آدامس و نوشیدن آب همراه با غذا می توانند باعث ورود هوا به معده شوند. غذاهای حجیم مانند کاهو، کلم و نان های متراکم، هوای بلعیده شده را افزایش می دهند. به طور معمول، هوای وارد شده حاوی اکسیژن، نیتروژن و دی اکسید کربن است. بوی بدی ندارند، اما به ناراحتی ناشی از باد شکم کمک می کنند. میزان حساسیت افراد به تولید گاز بسیار متفاوت است. عوامل زیر همگی به تولید باد یا نفخ شکم منجر می شوند:

 • نوشیدنی های گازدار
 • غذاهای تند، سرخ شده یا چرب
 • بروکلی، کلم، پیاز
 • لوبیا
 • آب سیب یا آلو
 • میوه های خشک
 • هر چیزی که حاوی سوربیتول، مانیتول یا مالتیتول باشد که در بسیاری از غذاهای کم کربوهیدرات یا بدون قند یافت می شود.
 • صحبت کردن هنگام غذا خوردن
 • خوردن غذا هنگام ناراحتی
 • سیگار کشیدن یا جویدن تنباکو
 • استفاده از نی یا بطری برای نوشیدن آب
 • تنفس خیلی عمیق
 • نوشیدن نوشیدنی های خیلی گرم یا سرد
 • جویدن آدامس یا خوردن آب نبات سفت
 • لباس های تنگ
 • استفاده طولانی مدت از داروها برای تسکین علائم سرماخوردگی
عامل نفخ

نشانه های نفخ معده

نفخ معده در واقع احساس پری در ناحیه شکم است و سنگین شدن معده تنها یکی از نشانه های نفخ معده می باشد. باد شکم خود را با علائم دیگری نیز نشان می‌دهد. این علائم عبارتند از:

 • احساس تورم و گره در ناحیه شکم
 • افزایش قابل مشاهده در اندازه حجم شکم
 • نفخ و صدای شکم و روده
 • آروغ زدن و گاز روده
 • درد شکم
 • حالت تهوع و استفراغ

در اکثر موارد، نفخ معده یک مشکل جزئی است که برطرف می گردد. با ‌این‌ وجود، چنانچه نفخ معده شدید و علائمی همچون درد شدید شکم، تب یا خون در مدفوع داشتید، باید حتما به پزشک مراجعه نمایید. لازم به ذکر است که آروغ زدن طبیعی بوده به ویژه در حین یا بلافاصله بعد از غذا و اکثر مردم تا 20 بار در روز گاز شکمی را دفع می کنند. در صورتی که علائم باد شکم داشته و قصد دارید در خانه به درمان این مشکل گوارشی بپردازید، درمان نفخ معده با داروی گیاهی به شما توصیه می گردد.

درمان نفخ معده با داروی گیاهی

نفخ، ناخوشایند و آزاردهنده بوده اما بسیار رایج است. اگر در تلاش برای غلبه بر نفخ هستید، داروهای گیاهی ممکن است همان چیزی باشد که شما به آن نیاز دارید. اگرچه این یک بیماری جدی برای سلامتی نیست، اما احساس ناخوشایندی که ایجاد می کند بر زندگی روزمره تأثیر منفی می گذارد و منجر به تنش مداوم می شود. به همین دلیل سال هاست که مردم به دنبال یافتن راه هایی برای کاهش دفعات و شدت نفخ هستند یا از طریق روش های خاص و یا با مصرف گیاهان مفید و به طور کلی با تغییراتی در رژیم غذایی روزانه. در سال های اخیر مطالعات متعددی در مورد درمان نفخ معده انجام شده است و بسیاری از آن ها بر اساس تأثیر مفید یک یا چند گیاه دارویی می باشد. داروهای گیاهی ضد نفخ معمولا شامل گیاهان و ترکیباتی مانند زنیان، زنجبیل، شیرین بیان، ریشه قاصدک، گشنیز، رازیانه و دارچین هستند. این گیاهان دارویی در درمان سوء هاضمه، نفخ، گاز معده و ناراحتی های شکمی کاربرد دارند. گیاه زنیان دارای ترکیباتی همچون تیمول، پارای سایمن، آلفا و بتا پینن و همچنین گاما ترپینن می باشد. در طب سنتی استفاده از عرق زنیان بسیار پیشنهاد می شود چرا که جهت درمان زخم معده، رفلاکس معده، زخم مری یا روده و نفخ بسیار مفید است. نشان داده شده است که این گیاه دارای اثرات ضد باکتریایی و ضد التهابی بوده و ممکن است در درمان زخم معده و کاهش فشار خون و سطح کلسترول موثر باشد. گیاه زنیان به دلیل داشتن خواص فوق العاده ای که دارد در ترکیب شربت گواران به کار رفته است.

شربت نفخ شکم

هر سوالی دارید از ما بپرسید!

داروی گیاهی نفخ شدید شکم

شربت گواران، برگرفته شده از عصاره آبی گیاه زنیان به عنوان داروی گیاهی نفخ شدید شکم و باد شکن تهیه و فرموله شده است. در طب سنتی، کاربردهای درمانی متفاوتی برای زنیان بیان شده و در طب سنتی ایران هزاران سال است که از آن استفاده می شود. اثرات درمانی این گیاه در اختلالات گوارشی مانند نفخ شدید شکم، ریفلاکس، گرفتگی عضلات، تومورهای شکمی، دردهای شکمی و هلیکوباکتر پیلوری و همچنین در اختلالات عفونت چشمی به اثبات رسیده است. دانه زنیان تلخ و تند بوده و خاصیت بادشکن، ملین و ضد دردی برای معده دارد. این دانه ها حاوی 50 درصد تیمول هستند که یک میکروب کش قوی، ضد اسپاسم و قارچ کش است. از تیمول در خمیردندان و عطرسازی نیز استفاده می شود. تیمول یکی از مهم ترین ترکیبات زنیان می باشد و به دلیل کاربردهای غذایی و دارویی می تواند به عنوان یک محصول مهم و با ارزش به شمار آید. برخی از مطالعات نشان می ‌دهند که عصاره دانه زنیان ممکن است با زخم‌ های گوارشی که زخم ‌های مری، معده یا روده کوچک هستند، مقابله نماید.

درمان نفخ با داروهای گیاهی

داروی نفخ شکم

شربت گواران که بر پایه گیاهی ساخته شده است، یک داروی نفخ شکم بوده که در دسته داروی گیاهی ضد نفخ قرار می گیرد. ترکیب این داروی گیاهی از زنیان است. این دارو اگر به اندازه کافی و دوز پیشنهاد شده مصرف شود نه‌ تنها عارضه ای ندارد بلکه بسیار مفید است. مصرف بیش از حد هر دارویی حتی اگر بر پایه مواد گیاهی باشد عوارض جانبی به همراه دارد. استفاده از این دارو برای نوزادان و زنان باردار توصیه نمی گردد؛ زیرا ممکن است با توجه به طبع گرم زنیان، منجر به زایمان زودرس یا سقط جنین گردد. مصرف داروی نفخ شکم گواران برای زنان در دوران شیردهی منع مصرف نداشته بلکه منجر به افزایش در تولید شیر می شود. این اثر به دلیل وجود ترکیب تیمول در زنیان است. گیاه زنیان در واقع به دلیل اثربخشی آن داروی گوارشی نامیده می شود. تیمول به تسکین بیماری های گوارشی کمک می کند زیرا میکروب کش است همچنین یک داروی ضد نفخ می باشد به این معنا که از تشکیل گاز جلوگیری کرده و حتی به تسکین آن و مبارزه با نفخ کمک می کند. برای بهره مندی از فواید این گیاه و ترکیبات عالی به کار رفته در آن هنگام نفخ شکم، می توانید از داروی نام برده شده به میزان لازم و تحت نظر پزشک استفاده نمایید.

داروی نفخ شکم

چگونه باد شکم را درمان کنیم؟

نفخ احساسی است که باعث می شود شکم بزرگتر از حد طبیعی احساس شود. شکم از نظر فیزیکی بزرگتر نمی شود تا زمانی که حجم آن یک لیتر افزایش یابد، بنابراین ممکن است احساس نفخ ایجاد شود، اما شکم متسع نمی گردد. مصرف داروهایی مانند گواران برای درمان نفخ با داروی گیاهی بسیار پیشنهاد می شود. این داروی گیاهی بر پایه زنیان تهیه شده و بسیار کارآمد می باشد. علاوه بر درمان گیاهی، در اینجا توصیه هایی برای کاهش نفخ وجود دارند که عبارتند از:

 • آهسته غذا بخورید و وعده های غذایی کوچک تر و مکرر مصرف کنید.
 • غذاها را خوب بجوید.
 • نوشیدنی هم دمای اتاق بنوشید.
 • فعالیت بدنی را در طول روز افزایش دهید.
 • بعد از غذا درست بنشینید و نخوابید.
 • بعد از خوردن غذا قدم بزنید.

مهم است که به طور کامل غذاهایی را که ممکن است باعث ایجاد گاز می شوند، از رژیم غذایی حذف نکنید. همانطور که می دانیم، یک رژیم غذایی با فیبر بالا برای منظم بودن و سلامت روده بزرگ مهم است، بنابراین ارزش صبر و شکیبایی را دارد تا به آرامی تحمل این نوع کربوهیدرات ها ایجاد شود. با افزودن مواد غذایی با فیبر بالا در مقادیر کمتر، مانند نصف فنجان یا کمتر، شروع کنید. مطمئن شوید که مصرف مایعات و سطوح فعالیت کافی دارید، زیرا این عوامل به حرکت غذا در دستگاه گوارش کمک می کنند.

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن