داروی-گیاهی-ترک-اعتیاد

دارویی گیاهی ترک اعتیاد

 داروی گیاهی ترک اعتیاد یکی از راهای بسیار مناسب برای ترک اعتیاد است زیرا اعتیاد یک بیماری مزمن و قابل درمان است که شامل فعل و انفعالات پیچیده بین مدارهای مغزی، ژنتیک، محیط و تجربیات زندگی فرد می باشد. اعتیاد، سیستم پاداش مغز را تحت تأثیر قرار داده و منجر به ایجاد تغییراتی در مسیرهای عصبی می شود. مواد اعتیاد آور می توانند شامل برخی داروها مانند مواد افیونی، بنزودیازپین ها، مواد مخدر یا الکل باشند. برخی از رفتارها مانند قمار نیز اعتیادآور هستند. ترک اعتیاد، فرآیند قطع یا کاهش مصرف مواد اعتیاد آور بوده و همراه با علائمی است که به عنوان سندروم ترک اعتیاد نیز شناخته می شود. این علائم عبارتند از: درد عضلانی، از دست دادن اشتها، تهوع، تحریک پذیری، تعریق، خستگی، اضطراب، بی خوابی، تشنج، پارانویا و غیره. علائم ترک اعتیاد می تواند برای افراد مختلف متفاوت، خفیف یا شدید باشد. درمان اعتیاد به مواد مخدر پیچیده است و بیشتر رویکردهای موجود، چه دارویی و چه غیر دارویی (رفتاری)، گاها بی اثر هستند. تحقیق در مورد استفاده از گیاهان برای ترک اعتیاد در سال ‌های اخیر افزایش یافته است که در ادامه این مقاله مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

داروی گیاهی ترک اعتیاد تضمینی

رویکرد­های اصلی در زمینه درمان و ترک اعتیاد، کاهش میل (میل به مواد مخدر) و کاهش یا جلوگیری از تقویت­کننده آن است (احساس خوشایندی که با استفاده از این ماده حاصل می ­شود) و همچنین به حداقل رساندن یا از بین بردن علائم ناخوشایند ناشی از ترک دارو، یعنی علائمی که با قطع ناگهانی مصرف مواد مخدر اتفاق می ­افتد. رویکرد دیگر، استفاده از درمان جایگزینی است که در آن، دارو اثراتی مشابه مخدر ایجاد می­کند، اما به طور بالقوه مضر است، به ویژه در مواردی که قطع مصرف دارو دشوار است، زیرا می ­تواند یک سندرم ترک شدید ایجاد نماید. به عنوان مثال جایگزینی متادون با هروئین یا مورفین، دارویی که از طریق خوراکی تجویز می­شود و به دوز­های پایین­تری نیاز دارد و علائم ترک ضعیف­ تری را ایجاد می­کند. رویکرد دیگری که در حال حاضر کمتر مورد استفاده قرار می­ گیرد، بیزاری درمانی (aversion therapy) است که در آن استفاده از یک ماده درمانی باعث می شود فرد هنگام مصرف دارو احساس بسیار بدی داشته باشد. استفاده از روش ­های درمانی جایگزین به عنوان یک درمان اولیه یا مکمل، یک گزینه بوده و در نتیجه عدم موفقیت رویکرد­های دارویی کلاسیک، استفاده از دارو­های مصنوعی بیشتر شده است. در میان گزینه­های درمانی جایگزین، استفاده از دارو­ی گیاهی ترک اعتیاد یک رویکرد امیدوار­ کننده تلقی می ­شود. یکی از دارو­های مکمل در این زمینه کپسول دادیکتا برای ترک اعتیاد می باشد.

کپسول-دادیکتا

هر سوالی دارید از ما بپرسید!

بهترین داروی ترک اعتیاد

ترک اعتیاد با داروهای گیاهی یک روش جایگزین بالقوه است که امروزه در بسیاری از مراکز ترک اعتیاد مورد استفاده قرار می گیرد. انواع داروهای گیاهی و همچنین کپسول ترک اعتیاد نام برده شده در کنترل علائم پس از ترک اعتیاد نقش بسزایی دارند و علاوه بر داشتن ماده موثره اصلی دارای ترکیبات مختلفی همچون جنسینگ، بابونه، سنبل الطیب، اسپند، بید، ترکیبات فنولیک و سایر گیاهان کمکی می باشند. تحقیقات نشان می دهد که گیاه بابونه دارای خاصیت ضد دردی، آرامبخشی و اسپاسمولتیک است. این گیاه در موش های وابسته به مورفین که تحت تجویز نالوکسان قرار گرفته اند، باعث کاهش میزان وابستگی شده و همچنین با اثر شبه بنزودیازپینی خود سبب مهار سندرم ترک ناشی از نالوکسان می گردد.

سنبل ­الطیب به عنوان آرامبخش در ترک اعتیاد با داروی گیاهی استفاده می ­شود و در درمان بی­خوابی و اضطراب هم مفید است. بید مانند دیازپام دارای اثرات ضد­اضطرابی بوده و فاقد عوارض جانبی بنزودیازپین ­ها از جمله کاهش فعالیت حرکتی می ­باشد. اسپند حاوی هارمالین آلکالوئید است که با مهار مونو ­آمین ­اکسیداز (MAO) موجب افزایش سروتونین می گردد. این ماده در کاهش افسردگی، علائم اختلال اضطرابی و برخی از  علائم ترک موثر بوده و با تاثیر­گذاری بر مدار­ها، گیرنده­های موادمخدر، سیستم لیمبیک و سیستم عصبی خود­مختار در ساقه مغز عمل می­کند.

داروی گیاهی برای ترک سیگار

وابستگی به نیکوتین زمانی رخ می دهد که به نیکوتین نیاز داشته و نمی توانید مصرف آن را متوقف کنید. نیکوتین ماده شیمیایی موجود در تنباکو است که ترک آن را سخت می کند. نیکوتین اثرات خوشایندی در مغز ایجاد کرده که این اثرات موقتی هستند. هر چه بیشتر سیگار بکشید، به نیکوتین بیشتری نیاز دارید تا احساس لذت و رضایت داشته باشید. در مغز، نیکوتین، ترشح مواد شیمیایی به نام انتقال دهنده های عصبی را افزایش می دهد که به تنظیم خلق و خو و رفتار کمک می کند. دوپامین، به عنوان یکی از این انتقال دهنده های عصبی، در مرکز پاداش مغز آزاد شده و باعث احساس لذت و بهبود خلق و خو می گردد. وقتی اقدام به ترک سیگار می کنید، تغییرات روحی و جسمی ناخوشایندی را تجربه خواهید کرد که علائم ترک نیکوتین هستند. صرف نظر از مدت زمانی که سیگار کشیده اید، ترک آن می تواند سلامت را بهبود بخشد. ترک سیگار آسان نیست اما شدنی است. امروزه بسیاری از درمان های موثر در دسترس هستند. یکی از درمان های مفیدی که امروزه استفاده می شوند، استفاده از داروهای گیاهی می باشد. علاوه بر این مورد، داروی گیاهی ترک اعتیاد تریاک، داروی گیاهی برای ترک متادون و غیره در بیشتر داروخانه ها در دسترس هستند که باید طبق نظر پزشک مصرف گردند.

کپسول ترک اعتیاد

علاوه بر روند ترک اعتیاد، بخشی از بهبودی بر بازسازی توانایی مقابله با استرس با استفاده از مکانیسم های سالم متمرکز است. یک گام مهم در این مرحله، بازگشت بدن به وضعیت سالم و طبیعی می باشد. وابستگی به مواد مخدر، الکل یا سیگار بدن فرد را به شدت از حالت تعادل و پایدار خارج می کند و بازگرداندن این تعادل در دوران بهبودی می تواند فرآیندی سخت و ناراحت کننده باشد. همانطور که فرد از اتکا به یک ماده خاص دور می شوید، احتمالاً همچنان هوس آن را تجربه خواهد کرد زیرا بدن به آرامی دوباره تنظیم می شود. با این حال، افزودن یا افزایش مصرف برخی ویتامین ها و مواد مغذی می تواند به کاهش هوس و بازیابی سلامتی کمک کند. در بیشتر داروها مانند داروی گیاهی برای ترک متادون، داروی گیاهی ترک اعتیاد تریاک و غیره، انواع گیاهان را به عنوان داروهایی با خواص مفید برای غلبه بر اعتیاد شناسایی کرده ‌اند. بسیاری از این موارد را می توان از داروخانه ها تهیه کرد. اغلب داروهای گیاهی به شکل شربت و کپسول یافت می شوند به عنوان مثال یک نمونه از داروی ترک اعتیاد، کپسول دادیکتا می باشد که به صورت کپسول 30 عددی در دسترس است.

ترک اعتیاد در منزل

ترک اعتیاد در منزل به شکلی است که علاوه بر مصرف داروی ترک اعتیاد، فرد باید یک برنامه درمانی داشته که در آن به مسائل فیزیکی، روانی، شغلی، اجتماعی و سایر مسائل خاص مرتبط با اعتیاد بپردازد. استفاده از داروی گیاهی ترک اعتیاد در خانه ممکن است چالش برانگیز باشد، اما غیرممکن نیست. در این مسیر باید برای غلبه بر وابستگی، شخص بپذیرد که مشکلی دارد. افراد دارای اعتیاد باید بدانند که علاوه بر مشکلات روانی، وابستگی جسمانی دارند. آگاهی کامل از این موضوع شما را قادر می سازد تا از عهده مشکلات ترک اعتیاد برآیید. داشتن برنامه درمانی صحیح و استفاده از داروهای ضروری به عنوان مثال داروی گیاهی برای ترک متادون بسیار کمک کننده است تا تحریکات شما کاهش یافته و بتوانید در طول روز به زندگی عادی خود ادامه دهید. در کنار داروی ترک اعتیاد می توانید از مواد گیاهی مانند زعفران، آویشن، بادرنجبویه و سایر ترکیبات گیاهی و همچنین مواد مغذی و تقویتی استفاده نمایید.

ترک اعتیاد در-منزل

ترک تریاک با داروی گیاهی

ترک مواد افیونی باید تدریجی و با تأخیر در زمان مصرف و کاهش تدریجی سطح تریاک باشد. در افرادی که بدن هایشان لاغر و ضعیف شده است، با تغذیه مناسب به مرور زمان بهبود می یابند. سوء مصرف مواد مخدر امروزه یکی از مهمترین تهدیدها برای انسان است که منجر به ناتوانی و حتی مرگ زودرس می شود. در گذشته تریاک فقط مصارف درمانی داشت، اما امروزه اعتیاد به مواد مخدری مانند تریاک یکی از مشکلات عمده بهداشت عمومی در ایران است. تریاک و مشتقات آن پرمصرف ترین مواد مخدر غیرقانونی در سطح کشور است. لذا استفاده از داروهایی مانند داروی گیاهی ترک اعتیاد تریاک با هدف بررسی راهبردهای درمان اعتیاد انجام شده است.

داروی گیاهی برای ترک شیره تریاک

در واقع شیره‌ یکی از مشتقات اعتیاد آور و جانبی گیاه خشخاش و یکی از مهم ترین انواع ماده مخدر است. شیره تریاک یا Opium Juice برخلاف خود ماده اصلی تریاک دارای طبع گرم بوده و بسیار قوی است و مصرف آن با افزایش فشار خون، سرگیجه، تپش قلب و بسیاری از موارد دیگر همراه می باشد. شیره تریاک به دلیل این که تأثیرات بیشتری نسبت به تریاک بر بدن می گذارد، عوارض شدیدتری خواهد داشت. یک داروی گیاهی برای ترک شیره تریاک، کپسول دادیکتا بوده که می تواند عوارض جانبی حاصل از شیره را کاهش دهد.

این داروی ایرانی که به تازگی تولید و عرضه گردیده است، به دلیل کاهش قابل توجه مشکلات ناشی از ترک اعتیاد در مدت زمان کوتاهی توانسته است طرفداران بسیاری پیدا نماید. امروزه داروهای متنوعی در زمینه ترک اعتیاد وجود دارند که می ‌توان به بوپرنورفین، شربت تریاک، متادون و نالتروکسان اشاره نمود. این داروها متاسفانه گاهی اوقات با عوارض جانبی شدیدی همراه هستند از جمله ایجاد وابستگی جسمی و روانی در صورت استفاده مداوم از آن ها، فشار خون، تهوع، سرگیجه، تنگی نفس، تشنج، سردرد و غیره. لازم به ذکر است که علاوه بر این داروهای رایج، در برخی از عطاری ‌ها و مراکز غیرمعتبر توسط افراد غیر متخصص، انواع داروهای گیاهی جهت ترک اعتیاد به افراد عرضه‌ می گردد که می ‌توانند عوارض جانبی خطرناکی را برای فرد معتاد به ارمغان بیاورند. بنابراین این مسئله بسیار حائز اهمیت است که تحت نظر پزشک اقدام به مصرف دارو نمایید تا از خطرات و عوارض جانبی در امان باشید.

داروی گیاهی برای ترک متادون

گیاهان همیشه نقش مهمی در درمان آسیب ‌ها و بیماری ‌های انسانی در سراسر جهان داشته ‌اند. تقاضا برای گیاهان دارویی در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه به دلیل شناخت رو به رشد محصولات طبیعی در حال افزایش است. از همین رو طب گیاهی بخش مهمی از سیستم داروهای سنتی و مدرن می باشد. طیف گسترده ای از داروهای گیاهی برای درمان عمومی اعتیاد از جمله متادون در بازار عرضه می گردد. یک داروی تخصصی که امروزه در ایران به طور چشمگیری مورد استقبال قرار گرفته است، داروی دادیکتا بوده که برگرفته از گیاه تاتوره می باشد. استفاده خودسرانه از این گیاه سمی موجب مسمومیت شدید و حتی مرگ می گردد. بنابراین کسب آگاهی کامل از این موضوع که مصرف کدام داروی گیاهی برای ترک متادون مناسب است و تا چه اندازه می تواند موثر باشد، بسیار حائز اهمیت است.

قویترین جایگزین خشخاش چه گیاهی است؟

اگرچه خشخاش یک ماده اپیوئیدی بوده و مضراتی دارد اما به عنوان ضد درد، ضد التهاب و ضد افسردگی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. مطالعات انجام شده، جایگزین هایی برای این ماده معرفی کرده اند از جمله کاهو وحشی، زنجبیل، آلوئه ورا، کرفس و زعفران. این گیاهان خواص درمانی متنوعی دارند و اغلب برای بهبودی درد، تشنج، کاهش التهاب ‌ها و سایر شرایط سلامتی موثر می باشند. همانطور که می دانید استفاده مداوم از خشخاش و تریاک، اعتیاد آور است. جهت ترک اعتیاد و بهبود علائم پس از ترک استفاده از داروی گیاهی دادیکتا به شما پیشنهاد می گردد. دادیکتا به عنوان درمان جایگزین برای کنترل علایم  محرومیت و درمان نگهدارنده در اشخاص وابسته به مواد مخدری کاربرد دارد. 

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن