Increase-energy-with-herbal-medicine1

انرژی زا گیاهی

انرژی زا گیاهی یک نوع مکمل دارویی بوده که امروزه توسط افراد زیادی مورد استقبال و استفاده قرار می گیرد. گیاه دارویی انرژی زا به دنبال ایجاد تعادل در بدن، ذهن، روح و قلب است. گیاهان دارویی انرژی زا قادرند که نشاط و انرژی از دست رفته افراد را بازیابی کرده و علاوه بر دادن انرژی، سطح سیستم ایمنی و سلامت آن ها را ارتقا دهد. افزایش سطح استرس در شرایط فعلی، خواب ناکافی و رژیم غذایی ناسالم از جمله مصرف زیاد کافئین، الکل و کربوهیدرات ها همگی مواردی هستند که منجر به روی آوردن افراد در سنین مختلف به هر نوع ماده انرژی زا می گردد. بنابراین جای تعجب نیست که مردم بیشتر از پیش به قهوه، نوشابه و سایر اشکال کافئین برای افزایش انرژی روی آورند. مصرف گیاه دارویی در قالب داروی گیاهی انرژی زا می تواند یک گزینه و رویکرد مهم و علمی باشد. این گیاهان می توانند راهی عالی برای تقویت طبیعی انرژی، افزایش نشاط و در برخی موارد کاهنده استرس و اضطراب باشند. لازم به ذکر است که انرژی زا گیاهی که در طب سنتی به آن تاکید شده به صورت مکمل مورد استفاده قرار می گیرد و نه درمان کلی. در ادامه به معرفی شربت انرژی زا گیاهی می پردازیم؛ با ما همراه باشید.

هر سوالی دارید از ما بپرسید!

داروی گیاهی انرژی زا قوی

احساس خستگی و کسالت، استرس و افسردگی و همچنین تنش های عصبی و سایر عوامل منجر به تولید داروی گیاهی انرژی زا قوی مانند شربت پردیحان (سیب و ریحان) شده است. همانطور که می دانید طب سنتی هزاران سال است که استفاده از گیاهان را برای موارد متعددی پیشنهاد کرده و خوشبختانه امروزه مورد توجه محققان و پزشکان قرار دارد. مکمل‌ های گیاهی زیادی وجود دارند که می‌توانید از آن ها استفاده نمایید. این گیاهان به بدن شما کمک می‌کنند تا بدون نیاز به کافئین زیاد، به ‌طور طبیعی خود را به حالت اولیه بازگردانده و کسالتتان برطرف گردد. داروهای گیاهی ترکیبی از انواع ریشه‌، گل‌ و میوه‌ های گیاهان و افزودنی های مجاز هستند که بسته به نوع ترکیباتی که در آن ها به کار رفته است، طعم و مزایای خاص خود را دارند. اگر چه که برخی از ترکیبات ممکن است طعم ناخوشایندی داشته باشند اما احتمالا فواید و خواص فراوانی داشته و در عین حال هیچ عارضه جانبی ندارند. مصرف برخی از گیاهان دارویی باید با دقت بیشتری صورت گیرد و توصیه می ‌شود قبل از مصرف داروی گیاهی انرژی زا یا  هر نوع دمنوشی با پزشک مشورت نمایید. برخلاف تصور عمومی، این همیشه درست نیست که گیاهان به علت زبیعی بودن کاملاً بی خطر هستند. مصرف خودسرانه داروهای گیاهی ممکن است اثرات منفی داشته باشد که می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد، از جمله:

 • واکنش های آلرژیک و بثورات
 • آسم
 • سردرد
 • حالت تهوع
 • استفراغ و اسهال

افزایش انرژی با داروی گیاهی

هدف اصلی استفاده از گیاهان انرژی زا، عدم مصرف نوشیدنی های انرژی زای پر ضرر می باشد. متاسفانه افراد کمتری هستند به ویژه در نسل جوان که به دنبال یافتن راه حل مناسب برای دریافت انرژی لازم باشند و همگی به مصرف نوشیدنی های پروتئینی و کافئین دار روی می آورند. لازم به ذکر است که افزایش انرژی با داروی گیاهی می تواند به عنوان بهترین جایگزین برای نوشیدنی ‌های انرژی زا باشند. داروهای گیاهی که با اشکال مختلفی مانند شربت انرژی گیاهی و یا دمنوش موجود هستند، با توجه به نوع ترکیباتشان، انرژی شما را در طول روز تامین می کنند، منجر به بهبود آرامش شما شده، استرس و اضطراب را کاهش می دهند و حتی در برخی موارد منجر به تسکین درد می گردند. علاوه بر این موارد، بیشتر داروهای گیاهی، دارای خاصیت درمانی می باشند در حالی که نوشیدنی های انرژی زا عوارض جانبی فراوانی دارند، از جمله:

 • تحریک عصب
 • سردرد
 • ناراحتی معده
 • تحریک پذیری
 • مشکلات خواب
 • ضربان قلب تند
 • غلظت خون
 • کم آبی بدن

این نوشیدنی ها حاوی مقادیر زیادی کافئین، شکر یا شیرین کننده های مصنوعی و سایر محرک ها هستند که همگی باعث افزایش موقت انرژی می شوند. از آنجایی که آن ها اغلب در فرآیندهای تولید انرژی طبیعی بدن مصرف نمی ‌شوند، اثراتشان کوتاه مدت بوده و می‌ توانند مشکلات شدیدی برای مغز و بدن ایجاد کنند. برخلاف این نوشیدنی ها، داروهای گیاهی انرژی زا براساس این که حاوی چه نوع ترکیبات گیاهی هستند، سطح متوسطی از کافئین را داشته که قادرند انرژی مورد نیاز شما را هنگام بی حوصلگی و کسالت تامین نمایند.

نقش کافئین در تامین انرژی این گونه بیان می شود که کافئین سیستم عصبی مرکزی را تحریک می کند، زیرا غلظت بالای کافئین بر قلب و سیستم عصبی مرکزی اثر کرونوتروپیک دارد و می تواند به طور موقت خواب آلودگی را برطرف کرده و هوشیاری را حفظ کند. این ماده باعث شل شدن رگ های خونی رگ های خونی (به جز رگ های خونی مغزی) و لوله های ریوی می شود. کافئین انرژی و میزان متابولیسم را افزایش می دهد و فعالیت سمپاتیک را تشدید می کند. همچنین با کافئین، اکسیداسیون اسیدهای چرب در حین ورزش افزایش می یابد و باعث می شود که چربی به عنوان منبع سوخت در حین ورزش مصرف شود. کافئین علاوه بر اثری که بر تولید انرژی دارد، غلظت سروتونین را در ساقه مغز افزایش می دهد که به عنوان محرک نورون های حرکتی نخاع، واحدهای حرکتی سیستم اسکلتی عضلانی را تحریک می کند و در نتیجه با افزایش آن ها، خستگی را به تاخیر می اندازد. حساسیت به تحریک و باعث افزایش استقامت و بهبود عملکرد بدنی می شود. کافئین باعث افزایش جریان خون به عروق قدامی و میانی مغز می شود.

علاوه بر این، کافئین کارایی و عملکرد سلول های شبکه عصبی را در قشر مغز افزایش می دهد. همچنین افزایش انرژی ذهنی یا مغزی می‌تواند با افزایش هوشیاری و دقت، توانایی تمرکز و توانایی انتخاب راه‌حل‌ های مناسب، ظرفیت عملکردی مغز را افزایش دهد. در بسیاری از مطالعات انسانی، میزان کافی کافئین موجود در گیاهان برای افزایش انرژی و هوشیاری، توانایی تمرکز، توانایی حل مسئله و بهبود انرژی شناخته شده است. انواع انرژی زاهای گیاهی، تجربه متفاوتی را به افراد داده و اثرات پایدارتری در حفظ انرژی خواهند داشت. علاوه بر حفظ سطح انرژی این گیاهان قادر به حفظ آرامش و رفع تنش و استرس می باشند. خوشبختانه داروهای گیاهی طیف گسترده ای دارند که متناسب با سلیقه و مشکل خود می توانید از آن ها استفاده کنید.

بهترین انرژی زا گیاهی

به قطع می توان گفت که یکی از بهترین انرژی زا گیاهی موجود در بازار فعلی ایران، شربت سیب و ریحان یا شربت پردیحان شرکت سنابل دارو است که دارای کد IRC بوده و مورد تایید سازمان غذا و دارو می باشد. این شربت انرژی زا به روش علمی فرموله شده و علاوه بر خواص انرژی زایی دارای مزایای زیادی می باشد، از قبیل:

 • تقویت کننده قوا (تونیک)
 • نشاط آور
 • ضد افسردگی و اضطراب
 • برطرف کننده تنش های عصبی
 • اشتها آور

در واقع بهترین انرژی زا گیاهی باید بتواند سطح سلامت عمومی بدن را حفظ و حتی ارتقا بخشد. در دنیای وسیع داروهای گیاهی راه ‌های زیادی برای یافتن و استفاده از آن ها وجود دارد. خوشبختانه علاوه بر طب سنتی، تعداد بی‌شماری از پزشکان در سراسر جهان علاوه بر استفاده از روش‌های پزشکی، گیاهان دارویی را در روش‌های درمانی خود قرار می‌دهند. استفاده از گیاهان به عنوان دارو می تواند مکمل مفیدی برای رژیم درمانی و افزایش سطح انرژی و سلامی فرد باشد. با این وجود، ضروری است که با احتیاط به این رویکرد نزدیک شویم و به دنبال دانش کافی باشیم.

ترکیب گیاهان، مکمل ها و داروها بدون نظارت مناسب می تواند به طور بالقوه منجر به ایجاد عوارض جانبی گردد، به همین دلیل است که در ترکیب گیاهانی مانند ریحان، سیب و شیره انگور نهایت دقت به کار گرفته شده است. داروی انرژی زا گیاهی برای درمان برخی مشکلات عصبی و افزایش سلامت و تندرستی عمومی مفید است. گیاهان دارویی می توانند با سایر داروهای دارویی تداخل داشته باشند و باید با احتیاط مصرف شوند. هرگز بدون مشورت با پزشک عمومی خود، مصرف داروهای تجویز شده را به نفع گیاهان قطع نکنید. در خرید داروهای گیاهی از طریق اینترنت دقت کنید. داروهای گیاهی غیرقانونی، مانند برخی از داروهای سنتی، ممکن است با کیفیت و استاندارد لازم و تحت نظارت تولید نشوند.

گیاهان انرژی زا

طب گیاهی ریشه در فرهنگ های باستانی دارد. این شامل استفاده دارویی از گیاهان برای درمان بیماری ها و افزایش سلامت و تندرستی عمومی است. برخی از گیاهان دارای ترکیبات قوی هستند و باید با احتیاط مشابه با داروهای شیمیایی مصرف شوند. در واقع، بسیاری از داروها بر اساس ترکیبات طبیعی موجود در گیاهان ساخته می شوند.

داروهای گیاهی حاوی مواد فعال هستند. مواد فعال بسیاری از داروهای گیاهی هنوز ناشناخته است. برخی از داروهای دارویی بر اساس یک ماده فعال منفرد مشتق شده از یک منبع گیاهی می باشند. پزشکان گیاه‌ پزشکی معتقدند که یک ماده فعال می ‌تواند تأثیر خود را از دست بدهد یا در صورت استفاده جدا از بقیه گیاهان، ایمن‌تر شود. به عنوان مثال، اسید سالیسیلیک در گیاه علفزار یافت می شود و برای ساخت آسپرین مورد استفاده قرار می گیرد. آسپرین می تواند باعث خونریزی دیواره معده شود، اما meadowsweet به طور طبیعی حاوی ترکیبات دیگری است که از تحریک اسید سالیسیلیک جلوگیری می کند. به گفته پزشکان گیاهان دارویی، تأثیر کل گیاه بیشتر از اجزای آن است. منتقدان استدلال می کنند که ماهیت داروی گیاه انرژی زا، دادن دوز اندازه گیری شده از یک ماده فعال را دشوار می کند. در شربت پردیحان از دو ترکیب اصلی استفاده شده است به نام سیب و ریحان که خواص هر یک را به طور جداگانه در تولید انرژی و حفظ سلامت بدن مورد ارزیابی قرار می دهیم.

 1. سیب: سیب یک میوه نشاط آور است، در بهبود مشکلات روحی اثر بخشی مطلوبی دارد و انرژی زیادی را برای سوخت بدن تامین می نماید. ترکیبات فلاونوئیدی که بیشترین نقش را در عملکرد آنتی اکسیدانی میوه سیب دارند، کوئرستین، فلوریزین و کافئیک اسید هستند. فعالیت آنتی اکسیدانی سیب همچنین باید به دلیل وجود ویتامین C باشد، یک آنتی اکسیدان قوی که حدود 0.4٪ از کل فعالیت آنتی اکسیدانی را تشکیل می دهد. پلی فنل هایی همچون گلیکوزیدهای کوئرستین از مهم ترین ترکیبات موجود در میوه سیب هستند. رطوبت موجود در سیب همچنین به هیدراته نگه داشتن بدن کمک می کند و همچنین فرد را پرانرژی نگه می دارد!
 2. ریحان: ریحان گیاهی است که برای ساخت دارو استفاده می شود. ریحان معمولا برای مشکلات معده مانند اسپاسم، از دست دادن اشتها، گاز روده، اسهال، یبوست و بسیاری از شرایط دیگر استفاده می شود. ریحان پاسخ استرس را تعدیل می کند و سطح انرژی را افزایش می دهد. رزمارینیک اسید (RA)، یکی از ترکیبات اصلی فنولی موجود در ریحان بوده که دارای خواص دارویی ضد ویروسی، ضد میکروبی و ضد التهابی است. این گیاه شگفت انگیز یک آرامش دهنده اعصاب است و به بهبود خواب شبانه کمک می کند.

داروی گیاهی نشاط آور و انرژی زا

داروی گیاهی نشاط آور و انرژی زا پردیحان از ترکیبات و مواد موثره ای تولید شده که همگی به تولید انرژی، تقویت قوا، افزایش اشتها، بهبود سیستم عصبی و غیره کمک می کند. پیش تر به بررسی خواص سیب و ریحان پرداخته شد. یکی دیگر از ترکیبات شربت انرژی زا گیاهی، شیره انگور می باشد. شیره انگور به دلیل داشتن قند ساده، به سرعت هضم شده و به بدن انرژی می بخشد و همچنین در تقویت سیستم ایمنی نقش دارد. شیره انگور، کالری بسیار بالایی داشته و مصرف آن برای کودکان ضعیف بسیار مفید است. همچنین افرادی که بسیار لاغرند و یا دچار ضعف بدنی هستند می توانند برای بهبود ضعف خود از خواص شیره انگور بهره مند گردند. در ادامه ویژگی های ترکیبات به کار رفته در شیره انگور مورد بررسی قرار می گیرد.

 • سیانیدین (Cyanidin): سیانیدین ها زیرمجموعه ای از رنگدانه های تیره هستند که در میوه ها و توت های آبی- سیاه و همچنین برخی از سبزیجات بنفش رنگ معروف به آنتوسیانین ها یافت می شوند. سیانیدین موجود در شیره انگور اغلب برای سلامت قلب و عروق و دیابت و قند خون مفید می باشد.
 • دلفینیدین (Delphinidin): دلفینیدین و گلیکوزیدهای آن رنگدانه‌های محلول در آب هستند که به زیرگروهی از فلاونوئیدها تعلق دارند. آن ها کاندیدهای ارتقاء سلامتی برای مصارف دارویی و غذایی هستند، همانطور که به دلیل خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد میکروارگانیسم، ضد دیابت، ضد چاقی، به عنوان محافظت کننده از قلب و عروق، محافظت عصبی و ضد سرطان مشخص شده اند.
 • پلارگونیدین (Pelargonidin): پیشنهاد شده است که پلارگونیدین (PG)، به عنوان یک عامل آنتی اکسیدانی، دارای یک اثر محافظت کننده از سیستم عصبی است. PG می تواند از اثرات مخرب رسوب آمیلوئید بتا (Aβ) جلوگیری کند. پلارگونیدین اغلب برای دیابت و قند خون و بهبود پوست، مو و ناخن استفاده می شود.
 • پئونیدین (Peonidin): پئونیدین، مانند بسیاری از آنتوسیانیدین ها، اثرات مهاری و آپوپتوز قوی بر روی سلول های سرطانی در شرایط آزمایشگاهی، به ویژه سلول های سرطان سینه انسان متاستاتیک نشان داده است.

شربت انرژی زا گیاهی

شربت انرژی زا گیاهی پردیحان، دارویی است برگرفته شده از طب سنتی ایران و از عصاره میوه سیب (Malus domestica L)، ریحان (Ocimum Basilicum L ) و شیره انگور (Vitis vinifera L) تهیه گردیده است. شربت انرژی زا گیاهی برای کودکان و بزرگسالان قابل استفاده بوده و هیچ عارضه جانبی و منع مصرفی ندارد و در دوران شیردهی و بارداری قابل استفاده می باشد. دوز استفاده از این داروی انرژی زا گیاهی برای کودکان و بزرگسالان کمی متفاوت بوده و به این صورت است که:

 • بزرگسالان: 3 قاشق غذا خوری نیم ساعت پس از صرف غذا
 • کودکان: 3 قاشق مربا خوری نیم ساعت پس از صرف غذا

مطالعات بالینی in-vivo و in-vitro صورت گرفته برای تولید و فرمولاسیون شربت پردیحان، نشان می دهند که مصرف سیب باعث افزایش وزن بیشتری شده است نسبت به گروه های دریافت کننده جو دوسر. بنابراین، این نتایج تاییدکننده اثرات اشتها آوری شربت پردیحان می باشد. طبق مطالعاتی که از گذشته تا کنون صورت گرفته است، این انرژی زا گیاهی، دارای خواصی از جمله تقویت قوای عمومی، نشاط آور و اشتها آور می باشد. شربت سیب و ریحان دارای تائیدیه از سمت سازمان غذا و دارو (سیب سلامت) بوده و همچنین دارای کد IRC می باشد. این مسئله از آن جهت حائز اهمیت می باشد که داروهای مشتق شده از گیاهان به دلیل استفاده گسترده و رو به رشد از مواد مشتق شده طبیعی در سراسر جهان، نمی توانند تنها بر طب سنتی تکیه کنند و به ارزیابی دقیق از کیفیت دارویی و مسائل ایمنی نیاز دارند.

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن